13 Haziran 2010 Pazar

Dövme

Yahu bir dövme yaptırdık olay oldu. Meğer herkes ne meraklıymış, üzerinden çok vakit geçmemiş olmasına rağmen yaptırdığımdan beri cevapladığım soru veya beni kitleyen insan sayısını hatırlamıyorum. Bunun üzerine insanlığa faydalarıma ilk olarak deneyimlerimi ve naçizane görüşlerimi buradan aktarmakla başlıyorum bende.

* Bunu muhtemelen heryerden duymuşsunuzdur ama benden de duyun. Kesinlikle sizin için ömür boyu anlam ifade edecek bir şey seçin. Mesela ben gidip sevgilisinin adını vs. yazdıranları anlamıyorum, mümkünse anlamakta istemiyorum. Hasta mısınız arkadaşım ?

* Sizin için gerçekten anlamı olan ve sıkılmayacağınızı düşündüğünüz bir model buldunuz diyelim. Emin misiniz sıkılmayacağınızdan? Kendimden örnek vereyim bu noktada. Yaptırdığım modeli 1 sene önce buldum, ama tamamdır demedim hiçbir zaman hala araştırmaya devam ettim. Bu bir sene sonunda yine içime sinen şeyler bulmuş olmama rağmen hala aklımda şimdi yaptırdığım vardı. Arada açıyor, sevgiyle bakıyor, bacağımda hayal ediyordum falan... Ancak o zaman tamamdır diyebildim. Benim tavsiyem siz de öyle yapın, model içinize sinsin ama bir süre bekleyin, peşinizden atlılar koşturuyormuş gibi dövmecide almayın hemen soluğu...

* Geldik işin en can alıcı noktasına. Dövme yaptırılacak yerin seçimi. Bu konuda sanırım dövmeli arkadaşlarınızın tavsiyelerini dinlemekten başka yapabileceğiniz başka bir şey yok. Kafanıza yatanları gezin, fiyat alın, ortamını görün.

* Dövmenin tam yeri konsunda mutlaka dövmeyi yapan kişiden de fikir alın. Ben mesela kediciği dizime daha yakın bir bölgeye yaptırmayı planlamıştım oysa ki dövmeci bey modelin küçük olduğunu bu yüzden daha dar bir alana yaparsak daha güzel duracağını söyledi ve bileğime daha yakın bir kısma yaptı. Şu an kendisine hayır duaları etmekteyim.

* Eveet, buraya kadar herşey hoş, modeli seçtiniz, yeri seçtiniz, şimdi dövmeyi yaptırma zamanı. Gidiyorsunuz, bekleme odasına oturuyorsunuz, bir yanda uzun bir süredir hayalini kurduğunuz dövmenize kavuşmanıza dakikalar kalmış olmasının mutluluğu, bir yanda içeriden gelen "vııızzz" şeklindeki iğne sesinin yarattığı gerginlik. Gerçi bu gerginliğe öncesinde duyduğunuz "çok acıyor yahu" şeklindeki yorumlar neden oluyor. Yapılan yere göre değişiyordur muhtemelen ama ben şahsen bacağıma yaptırdım ve hiçbir acı hissetmedim. Sadece iğnenin batırılmasını falan hissediyorsunuz ama inanın sivrisinek ısırsa daha çok canınız acır. - Hanımlara özel not : Epilasyon/ağda acısının yanında solda sıfır hissettiğiniz şey - Bu maddeyi toparlamak gerekirse abartıldığı gibi acımıyor korkmayın ama iğne fobiniz varsa kesinlikle dövme yaptırmayın.

* Dövmenize kavuştunuz, hayırlı uğurlu olsun. Ama tabi ki herşey bununla bitmiyor. Bunun ödemesi var, bakımı var, var da var. Öncelikle dövme fiyatları baya bir coşmuş durumda, yaptırmaya karar vermeden önce ,sonrasında benim gibi aç kalmamak için iyi bir birikim yapın. Mesela benim gittiğim yerde sadece iğnenin açılması 60 TL.den başlıyor idi. Gerisini artık siz düşünün... Öğrenci adamın bulaşacağı iş değil ama ne yaparsın heves ettik bir kere... Ödeme "Gulp!" şeklinde bir yutkunmayla yapıldı, şimdi geldik bakımına... İlk olarak 4-5 gün süre ile dövmenizin bulunduğu yeri streç film ile sarıp sarmalamanız gerekiyor. Tabi benim yaptığım salaklığı yapmayın sakın, streç film yerine buzdolabı poşeti kullanınca hışır hışır sesleri eşliğinde okulda dolaşmak baya bir eziyet oldu, ne çektim bir ben bilirim. Dövme sahibi olduktan sonra çantanızın olmazsa olmazları arasına Bepanthen Plus'ı da eklemeniz gerekmekte. Zira birkaç gün sonra dövmenizin üstü kabuk tutmaya ve kaşınmaya başlıyor. Kabuk tutmuş görüntüsü evlere şenlik zaten ama neyseki Bepanthen Plus bu noktada imdada yetişiyor. Bir de olabildiğince kaşımayın, ben kaşıdım ve kanattım gayet :)

Son olarak kendi dövmemin reklamını yapmadan geçemeyeceğim. Buyrunuz :

1 yorum:

  1. ambigram diyorum, angel-devil diyorum, yaptırmam lazım diyorum :)

    YanıtlaSil